Dywizja "N"

Powrót 126p na tory wyścigowe!

Dywizja "N"

Postprzez porthos » 27 wrz 2012, o 11:41

Nawiązując do postu Kudłategoo tańszej dywizji.

Ciężko by było to zrobić, aby faktycznie obniżyć koszty i przede wszystkim ograniczyć wszelkie niedomówienia i animozje (bo ten ma taki wałek, ten taką pojemność).

Ograniczenia musiałyby być przejrzyste i łatwe do zweryfikowania.

Np.:
-zakaz stosowania elementów alu gadżetów w stylu: misek, pokryw, chłodnic oleju (to jakis 1000zł)
-dozwolona dowolna średnica/przełożenie kół pasowych napędzających wentylator silnika
-gaźnik o regulaminowych wszystkich wymiarach (zwęzka venturi, gardziel itd)
-seryjny kolektor dolotowy (ebonitowa podstawka, ewentualne tylko jej korekty)
-seryjna pokrywa gaźnika (plastikowe kolanko)
-zakaz stosowania czerwonego modułu nanoplex (dozwolony tylko seryjny, elektroniczny układ zapłonowy z ograniczeniem obrotów(moduły czarny, niebieski i szary) - ta zmiana pozytywnie wpłynie na trwałość silników)
-głowica o wysokości np minimum 86mm
-koło zamachowe dowolne
-wałek rozrządu dowolny
-zawory dowolone, jednak o seryjnej średnicy
-ograniczenie wydechu - wszyscy jada na identycznym, wcześniej wybranym wydechu - np breda michael (standard, bez modyfikacji, bez wersji na "grubej rurze"). Na tory o ograniczonym poziomie głośności dozwolony dodatkowy układ wyciszający (czyli motocyklowy wydech na belke - znany i prosty patent)

Do tego dozwolone tylko koła max 12x5 lub 13x5. opona 135/80R12 lub 135/70R13 - dozwolić tylko jeden typ - np. sava effecta, bez żadnych dyskusji.

Skrzynia biegów dowolne 4 biegi.

Trzeba by pomyśleć jeszcze nad innymi aspektami dotyczącymi nadwozia, ale już te parę punktów które wymieniłem pozwolą ograniczyć koszty i wyścig zbrojeń.

[ Dodano: 27 wrz 2012, o 11:41 ]
W sumie nadwozie powinno być zgodne z D1, tak aby łatwo można było do niej przejść/startować.

Tylko kto byłby chętny na tą Dywizje ? Bo tak naprawdę, to jest ciekawy patent i jakby zebrało się parę osób, to byłaby niezła zabawa.

Windows 7 Firefox
porthos Nie wiadomo :)
nowy

Re: Dywizja "N"

Postprzez pankracy » 27 wrz 2012, o 12:17

świetny pomysł, gdyby ograniczenia były jeszcze bardziej restrykcyjne - samochody były by po prostu w seryjnej konfiguracji. Seryjna skrzynia biegów, seryjny wałek, wydech - nie breda, a oparty na seryjnej puszce. Dodatkowo rywalizację zapewni też jedna opona, brak laminatów, poliwęglanów, masa minimalna.

jeśli powstała by taka klasa - buduje Malucha na następny sezon! Just for fun!
http://racetec.pl - O wyścigach i nie tylko.
http://klasyczny.com - we love clasSIC! cars

pankracy Mężczyzna
WRC

Postprzez porthos » 27 wrz 2012, o 12:24

Oczywiscie jest to tylko moja luźna propozycja, temat do przedyskutowania, tak wiec prosze się nie napalac.

I tak najwazniejsze jest teraz skupic sie na Dywizji 1 i 2, aby one sie rozwijaly.

Nieznany Opera
nowy

Postprzez pankracy » 27 wrz 2012, o 14:09

jasne, ale właśnie idealnie było nową dywizję najbardziej upodobnić do serii - to by było najtańsze i pozwalające najbardziej walczyć kierowcom, nie autom. Jakby co - chętnie pomogę i wesprę pomysł tej dywizji jako klasyczny.com.

pankracy Mężczyzna
WRC

Postprzez porthos » 27 wrz 2012, o 14:56

dodatkowy pomysł na obniżenie kosztów :
-seryjna skrzynia
-amortyzatory seryjne, jedynie utwardzane za pomocą wymiany oleju.

Podkreślam, że jest to moja 'samowolka', tak wiec nie męczmy Chrisa milionem pytan, tylko skupmy sie w tym temacie. Jak powstanie sensowny i spójny regulamin, oraz pojawią się faktycznie zainteresowani, będzie można to przedstawić to Chrisowi.

Nieznany Opera
nowy

Postprzez Try3ek » 27 wrz 2012, o 15:10

porthos napisał(a):Nawiązując do postu Kudłategoo tańszej dywizji.

Np.:
-zakaz stosowania elementów alu gadżetów w stylu: misek, pokryw, chłodnic oleju (to jakis 1000zł) [b]to jak najbardziej sensowne[/b]
-dozwolona dowolna średnica/przełożenie kół pasowych napędzających wentylator silnika to też
-gaźnik o regulaminowych wszystkich wymiarach (zwęzka venturi, gardziel itd)już trzeba rozbierać by sprawdzić
-seryjny kolektor dolotowy (ebonitowa podstawka, ewentualne tylko jej korekty)korekty bym wykluczył ale i tak trzeba rozbierać by sprawdzić
-seryjna pokrywa gaźnika (plastikowe kolanko)[b]to widać wiec nie ma problemu ale już dolot można wsadzić inny więc powinien być seryjny ewentualnie rurka od 600[/b]
-zakaz stosowania czerwonego modułu nanoplex (dozwolony tylko seryjny, elektroniczny układ zapłonowy z ograniczeniem obrotów(moduły czarny, niebieski i szary) - ta zmiana pozytywnie wpłynie na trwałość silników) ludzie zaczną zmieniać programy modułów, zakładać aparaty, N-kowy silnik tak nie dokręci się do 7tyś.
-głowica o wysokości np minimum 86mm ja bym dał 87,5 jest to bezpieczna granica gdzie nie trzeba rzeźbić tłoków
-koło zamachowe dowolne byle by ktoś nie wsadzić z dura aluminium więc napisał bym przerabiane z seryjnego
-wałek rozrządu dowolny to ok[/b]
-zawory dowolone, jednak o seryjnej średnicy [b]kolejny problem z rozbieraniem

-ograniczenie wydechu - wszyscy jada na identycznym, wcześniej wybranym wydechu - np breda michael (standard, bez modyfikacji, bez wersji na "grubej rurze"). Na tory o ograniczonym poziomie głośności dozwolony dodatkowy układ wyciszający (czyli motocyklowy wydech na belke - znany i prosty patent) tłumik właśnie bym proponował seryjny wybebeszony głównie z powodu głośności i taki tłumik nowy kosztuje 50zł plus troszkę cięcia i spawania

Do tego dozwolone tylko koła max 12x5 lub 13x5. opona 135/80R12 lub 135/70R13 - dozwolić tylko jeden typ - np. sava effecta, bez żadnych dyskusji. opony rozmiar sensowny ale nie zakładał bym jednej marki ponieważ vivo też się dobrze na torze sprawdza a można kupić tanio

Skrzynia biegów dowolne 4 biegi.

Trzeba by pomyśleć jeszcze nad innymi aspektami dotyczącymi nadwozia, ale już te parę punktów które wymieniłem pozwolą ograniczyć koszty i wyścig zbrojeń.

[ Dodano: 27 wrz 2012, o 11:41 ]
W sumie nadwozie powinno być zgodne z D1, tak aby łatwo można było do niej przejść/startować.

Tylko kto byłby chętny na tą Dywizje ? Bo tak naprawdę, to jest ciekawy patent i jakby zebrało się parę osób, to byłaby niezła zabawa.

Pomysł ogólnie sensowny i bardziej wyrównana walka coś jak WPP klasa 1-N myślę że tutaj trzeba by przeczytać ich regulamin i po modyfikacjach pod malucha coś takiego wyskrobać, można by wtedy spokojnie zbudować auto za 5tyś z kubłem pasami i kompletem opon na cały sezon i może by na paliwo starczyło
G Ł O Ś N O i BOKIEM...
Poznańska Grupa Rajdowa

Try3ek Mężczyzna
WRC

Auto: BMW e30 IS

Postprzez porthos » 27 wrz 2012, o 15:29

Według mnie pomysł z czystą Nką odpada - będzie za dużo podejrzeń.
Idealnie by było, gdyby silnik był seryjny, a do zmiany jedynie dysze, dolot i wydech...ale wtedy za dużo ludzi by stękało na innych, a chodzi w tej zabawie, aby walczyć na torze, poza nim sobie pomagać...czy też normalnie w świecie wypić razem browara :D.

Auta już w/g tego co napisałem w pierwszym poście+seryjna skrzynia będą bankowo wolniejsze od D1, a chodzi o to, aby były 3 klasy, między którymi będzie faktyczna różnica.

Skrzynia + seryjne amorki - upraszczając to kosz powiedzmy od 100-do 500zł (no chyba że ktoś chce idealnie nowe rzeczy, to powiedzmy 1000zł). Krótka skrzynia to już sama w sobie koszt 1000, jak nie wiecej. Do tego Bilstein - ~1500zł.

Skrzynia dozwolona by była tylko jedna na wszystkie tory - bez kombinacji z róznymi dyframi.

Wspólne elementy dla wszystkich aut

Tak jak uważam, że totalnie seryjny silnik nie ma szans w naszych realiach(protesty), tak patent z wymuszonymi elementami jak najbardziej jest życiowy :

Narzucone regulaminowo :

wydech - dzięki temu odejdą koszty związane z róznymi ich wersjami, testami, modyfikacjami.

elektroniczny zapłon + seryjny moduł(jeden typ)
- kolejny element który obniży koszty, wyeliminuje nieskończoną ilość ustawień i ograniczy kręcenie silnika, które pozytywnie wpłynie na jego żywotność. Przed zawodami moduły są wyjmowane i losowane - dzięki temu odchodzi problem z innym programem.
Rozmiar kół i opon Wyszczególnienie w regulaminie opon które są dozwolone pozwoli obniżyć koszt - markgum jest 2x droższy, avon czy inne 4x droższy.
Zakaz stosowania aluminiowych misek, chłodnic oleju, pokrywPowstrzyma to zapędy wzrokowców, którzy nakupują tych bzdet, a potem okazuje się, że nie mają kasy na rzeczy ważniejsze.

Gaźnik - rozbiórka to chwila moment i wszystko jest na dłoni.
Zawory - zdejmujesz pokrywę zaworów, klawiaturę i już można mierzyć odległość pomiędzy trzonkami.

Windows 7 Firefox
nowy

Postprzez pankracy » 28 wrz 2012, o 12:09

zgadzam się z tym w 100%, te rozwiązania pozwolą na małe zmiany, a także czystą rywalizację, jestem za!

pankracy Mężczyzna
WRC

Postprzez porthos » 28 wrz 2012, o 12:53

fajie tylko by było, aby wypowiedziało się więcej osób chętnych na taką Dywizję. Bo zrobic regulamin to nie jest kosmiczny problem, ale fajnie by było, jakby z 8 osób było chętnych.

Kolejny pomysł na obniżenie kosztów - żadnej dowolnosci w felgach, dopuszczony tylko rozmiar 12x4 (alu lub stal) i opona 135/80. To kolejne parę złoty mniej, a i zwiększa różnicę pomiedzy D1 a Dywizją N

Nieznany Opera
nowy

Postprzez sebastianamg » 28 wrz 2012, o 20:43

Ja może bym był chętny gdyby jeszcze ograniczyć koszty z kominezonami, kaskami, bielizną, kubłami i licencją (mówię o tanich wersjach, ale oczywiscie w granicach rozsądku i bezpieczeństwa), może udało by się osiągnąć jakiś tani konsensus. A tak jestem bardzo ZA ,jak największa prostotą.

Windows Vista Internet Explorer 9
sebastianamg Nie wiadomo :)
eNka

Postprzez porthos » 28 wrz 2012, o 21:28

sebastianamg, Niestety, ale z bezpieczeństwem nie ma za bardzo jak oszczędzić - jedynie najtańsze wersje rzeczy które spełniają wymogi regulaminu jakoś ratują.
Pocieszeniem może być to, że tak naprawdę pierwszy rok startów jest najdroższy - fotel, pasy, kombinezon i wiele innych rzeczy jest na dobrych parę lat.

Jakimś rozwiązaniem jest zamówienie wszystkiego w jednym sklepie - pewnie dadzą na to rabat, a do tego najlepiej w systemie ratalnym to brać.

Windows 7 Firefox
nowy

Postprzez Kudłaty » 28 wrz 2012, o 22:19

Porthos - nie obraz sie, ale przestań w kołko o tych podejrzeniach i protestach, bo to jest bez sensu. Nie ma co próbować ustawiac regulaminu "zeby nie było prostestów", bo sie tak nie da - jak bys nie kombinował - zawsze jak ktos bedzie chciał oszukac, to oszuka, a jak ktos bedzie chciał wysmarowac protest to wysmaruje :)

Natomiast abstrahujac od tego , wg mnie cały pomysł ma sens tylko wówczas gdy ograniczymy koszty do faktycznie totalnego minimum, a nie na pół gwizdka i maksymalnie uproscimy regulamin. To co ty proponujesz to nie jest N-ka tylko taka niedokończona A grupa:) Lekkie koło? dowolny wałek? breda? ( z wygłuszką z Carbonu za 1200zł ;P ) planowana głowica ? - co to za N-ka?

Moje zdanie jest takie,jak pankracego, ze samochód powinien byc taki jak z fabryki, z obnizonym zawiasem ( ale tez moze byc o ustalonej wysokosci)i wyposażeniem bezpieczeństwa. Tyle. Wszystkie wymiary i czesci seryjne . A Jezeli ktos chce i umie wyregulowac fabrykę,poprawic wymiary do katalogowych itp.- niech to zrobi - poprawianie fabryki to zawsze była podstawa wszelkich N-ek.

Wydech - jakis "turystyczno sportowy." moze byc okresony jeden , zeby nie było.
Koła - seryjne stalowe , ale do wyboru 12/4 lub 13/4 - ( rozmiar seryjny ze zwykłego malucha i Bisa - bo akurat opony tańsze są czesto 135/70/13 niż 135/80/12 ) Wybrany jeden producent i typ opon.
Waga - okreslona minimalna - taka zeby spełniało ja auto bez mas bitumicznych, tapicerek , kanap itp, ale bez odchudzania nadwozia.
Nadwozie - seryjne.
Wyposażenie bezpieczeństwa - tak jak w regulaminie WPP - temat jałowy bo i tak na nic innego PZM sie nie zgodzi.

Tak ja to widze.

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Auto: 126 pe

Postprzez porthos » 28 wrz 2012, o 22:57

Dywizja N - rozumiane jako dywizja tania.
To tak jak z Dywizją 1, mylnie nazywaną przez wielu A grupą.

Proszę bardzo, seryjna seria tez może być sympatyczna. Tylko obniżenie zawiasu.
Tylko kogo będą bawić totalnie seryjne auta ?

To co proponuję to powiedzmy umiarkowane i niezawodne 35hp(auto dużo żwawsze niż seria, więc i trochę zabawy z tego by było, a i zawodnicy z D1 i D2 nie musieliby się stresować, że ich "Nka" jedzie :) ).

Do tego, to wszystko co pisze jest propozycją, którą można by razem uściślić, po czym, jeżeli będa chętni, to przedstawić Chrisowi.

Windows 7 Firefox
nowy

Postprzez Kudłaty » 29 wrz 2012, o 00:56

Mnie by bawiły nawet słabe, jesli byłoby ich np. 10 -15 - na w miarę wyrównanych samochodach polega uroda takich klas - przypomnij sobie puchar CC 900, samochody były seryjne, podpierały sie klamkami w zakretach , a wszyscy byli zadowoleni:) Ale ostatecznie to ewentualnie chetni zawodnicy ocenia czy warto jezdzic seria czy nie. Na razie z potencjalnych zawodników czyli Ciebie i mnie mamy 1:1 :D Ja wiem, ze wszystko to sa propozycje - przeciez po to jest forum i po to tutaj dyskutujemy:)

Piszesz, ze N kę rozumiesz jako dywizje tanią - ja tez, ale ta taniość musi byc ekstremalna, zeby miała sens w stosunku do div 1, która tez nie wymaga milionów. A to widze własnie w prawdziwej N-kowosci tych aut. Wydaje mi sie ze wazne jest zeby bedac poczatkujacym zawodnikiem móc zaczac z jak najnizszego progu, a np. za rok jak uskłada sie troche kasy wskoczyc do div 1 i zmodyfikowac samochód.

Wydaje mi sie po prostu ze poczatkowy próg w twoich propozycjach jest jednak zbyt wysoko, bo w stosunku do serii serii według z grubsza policzonych cen pochłania mniej wiecej koszt startu w 1-2 rundach, Dodatkowo róznice miedzy dywizjami zbyt małe. Swoja droga w obecnej Div 1 róznice mocy sa dosyc spore i wcale bym sie nie zdziwił jak by w sprzyjajacych okolicznosciach, niektórych zawodników ( w tym mnie:) ) pojechała N-ka :)- zreszta Daniel jechał z konieczności pół czerwcowej rundy na seryjnym motorze - fakt, ze z lekkim kołem i na avgazie :) i jakos bardzo nie odstawał od reszty )

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez porthos » 29 wrz 2012, o 08:44

powiem Ci, że coraz bardziej przekonujesz mnie do faktycznej Nki :) ja bym mimo wszystko dał przynajmniej inny wydech, bo ten seryjny to jakas tragedia - nie chodzi mi o osiągi, tylko zwykle wrazenia akustyczne :)

Nieznany Opera
nowy

Postprzez sebastianamg » 29 wrz 2012, o 20:06

Porthos przecież napisałem że te oszczędności mają być w granicach rozsadku i bezpieczeństwa. A co do aut, niech będzie totalna fabryka, z utwardzonym amorem ( np. krosno) i oponą w danym rozmiarze, oczywiście bez zbędnych kilogramów ,czyli siedzeń i tapicerki. A ci co będą kombinować to ich sprawa i ich sumienie w końcu głównie chodzi o zabawę, a nie wygrywanie nieczystym autem, bo co to za radość.

Windows Vista Internet Explorer 9
sebastianamg Nie wiadomo :)
eNka

Postprzez DeZ » 29 wrz 2012, o 23:03

Z "kombinowaniem" można też załatwić. Albo dokładniejsze oględziny pierwszej trójki albo kontrola wyrywkowa. Pytanie jakie konsekwencje miały by zaistnieć w przypadku wykrycia "odstępstwa od regulaminu" ? Bo dla mnie jasne, że do wykluczenia z cyklu w przypadku ... no właśnie czego. Recydywy ?
Zatem moja propozycja:
- nr 1 - brak punktów z danej rundy jednocześnie pierwsze i jedyne ostrzeżenie
- nr 2 - żegnamy się z cyklem
Ale to wszystko pod warunkiem napisania bardzo dokładnego regulaminu żeby nie było, że ktoś coś źle zrozumiał.
"na słońcu jest rzeczywiście znacznie mniej cienia" - Król Julian

DeZ Mężczyzna
B-grupa

Auto: Fiat SC 1.2

Postprzez Kudłaty » 30 wrz 2012, o 14:58

Porthos - ciesze sie ze dostrzegasz jakis sens w tym co pisze :) - Co do wydechu, zgadzam się i zreszta to napisałem. Seryjny "flecik" zabija radoche z jazdy:) Zaproponowałem jakis turystyczno sportowy, nie wiem, czy wupex, michael, czy inna tekla - wazne zeby znów nie kosztował 500zł jak włoskie, ani nie darł sie jak breda, bo dojda koszty wygłuszki:)

Naprawde nie martwcie sie tak tym kombinowaniem - znowu zgadzam sie z Pankracym. Jak ktos chce oszukiwac, jego sprawa. Natomiast pod tym wzgledem N-ka nie rózni sie niczym od innych - w kazdej innej klasie w wyscigach i nie tylko nieregulaminowe zmiany sa zakazane, a odstepstwa karane wykluczeniem technicznym, wiec co za róznica czy to ta klasa czy inna?

DeZ - bardzo dokładny regulamin w tym przypadku nie jest konieczny , bo mówiąc w skrócie - okreslenie ze w silniku i skrzyni wszystko ma byc seryjne rozwiazuje sprawe i nie pozostawia miejsca na interpretacje. Podobnie nadwocie, system zawieszenia czy jakikilowiek inny podzespół. Dla przykładu- w rajdach w pucharze seicento Maciej Lubiak kiedys został wykluczony za szlifowaną, czy pobruzdowaną w srodku plastikową obudowa filtra powietrza - nie wiadomo kto i po co to zrobił, osiagów to nie poprawiało - ale było nieseryjne, bo obrabiane wiec go wykluczono i koniec:)

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez DeZ » 30 wrz 2012, o 21:52

Coś w stylu jak lekko inne półośki pomogły wygrać Hołkowi w Rosji :) Ale dyskwalifikacja była.

DeZ Mężczyzna
B-grupa

Postprzez Kudłaty » 17 paź 2012, o 00:00

Troche temat przycichł, wiec zeby go rozruszać moja wstepna propozycja regulaminu w oparciu o dotychczasowy regulamin div 1( zachowałem nr punktów, aby mozna było porównac). Myslę, ze jak uda nam sie wypracowac jakis regulamin to łatwiej bedzie ustalic ilosc ewentualnych chetnych.

Mam jeszcze kilka watpliwosci, ale na start niech bedzie taka propozycja. Natomiast temat nieregulaminowych modyfikacji elementów wyklarował mi Jacek Chojnacki mowiąc, ze w Nce nie można było także obrabiać w jakikolwiek sposób fabrycznych elementów - czyli sprawa ew. watpliwosci jasna -slady obróbki = odstepstwo od regulaminu. Pozostaja tylko regulacje.

Regulamin:

5.1 Dywizja ….
Dopuszcza się wszystkie wersje chłodzonych powietrzem włoskich i polskich Fiatow 126,
oprocz Fiat 126 Kabrio. Brak ograniczenia roku produkcji.
Samochody muszą mieć oryginalną konstrukcję silnika i oryginalny system chłodzenia: 2-
cylindrowy silnik maluchowski, oryginalnie chłodzony powietrzem. Silnik musi pozostać całkowicie seryjny i zamontowany w miejscu oryginalnym. Pojemność maksymalna 662ccm (tzw. trzeci szlif). Jakiekolwiek modyfikacje i obróbka seryjnych elementów silnika SA zabronione. Niedozwolone jest montowanie elektrycznej pompy paliwa.
Skrzynia biegów i długość przełożeń musi pozostać seryjna ( skrzynia 4-biegowa + wsteczny bieg)

6. Szczegółowy regulamin dot. samochodów dywizji ….
6.1 Deska rozdzielcza musi posiadać oryginalny fabryczny kształt. Rozmieszczenie zegarów i przełączników na desce musi pozostać oryginalne , ale można umieszczać dodatkowo inne zegary.
6.2 Zbiornik paliwa musi być metalowym seryjnym zbiornikiem, zamontowanym w
oryginalnym miejscu, z seryjnym układem napełnienia i szczelnym korkiem.
6.3 Minimalna masa samochodu wynosi 570 kg.
6.4 Średnica felg obowiązkowo musi wynosić 12” lub 13”. Szerokość felg musi być
maksymalnie 4”. Obowiązują oryginalne, seryjne felgi stalowe 12”pochodzące z Fiata 126p, lub 13” pochodzące z Fiata 126 Bis. Opony muszą być dopuszczone do użytkowania w ruchu drogowym. Obowiązuje rozmiar opon 135/80/12 w przypadku felg 12” i 135/70/13 w przypadku felg 13”.Gorna część koła kompletnego położona powyżej jego osi, musi być zakryta przez błotniki przy pomiarze pionowym. Błotniki nie mogą być poszerzone.
6.5 Typ i konstrukcja zawieszenia musi zostać jak zamontowany fabrycznie. Obowiązkowo należy obniżyć zawieszenie. Obowiązują amortyzatory seryjne. Dopuszcza się utwardzenie seryjnych amortyzatorów, a także zastosowanie na przedniej osi amortyzatorów pochodzących z tylnej osi. Nie dopuszcza się wzmacniania elementów samego zawieszenia oraz podwozia w
miejscu ich mocowania.
6.6 Nie dopuszcza się jakichkolwiek modyfikacji układu hamulcowego. Układ hamulcowy musi pozostać seryjny, dwuobwodowy uruchamiany tym samym pedałem.
6.7 Wszystkie elementy układu przeniesienia napędu musza pozostac seryjne, ze skrzynią 4-biegową (+ 1 wsteczny bieg), z zachowaniem seryjnych przełożeń poszczególnych biegów i przełożenia głównego.
6.8 Samochody muszą mieć oryginalną, seryjną konstrukcję i osprzęt silnika w szczególności układ zasilania i układ zapłonowy. 2 cylindrowy silnik maluchowski, oryginalnie chłodzony powietrzem. Dopuszczone są wszystkie fabryczne warianty osprzętu z lat produkcji, jednakże w ramach danego modelu np. ST,FL,EL Silnik musi pozostać całkowicie seryjny i zamontowany w miejscu oryginalnym. Elementy i system mocowania silnika także musza pozostać seryjne. Pojemność maksymalna 662ccm (tzw. trzeci szlif). Jakiekolwiek modyfikacje i obróbka seryjnych elementów silnika są zabronione. Niedozwolone jest montowanie elektrycznej pompy paliwa. Koło zamachowe musi pozostać seryjne. Nie zezwala się na montowanie chłodnicy oleju.
Silnik Bis’a jest niedozwolony.

4.15 Nadwozie musi pozostać seryjne, nie może być odchudzone, jednakże zezwala się na usunięcie fotela pasażera, tylnej kanapy, wykładzin i wygłuszeń, oraz masy bitumicznej z wnętrza nadwozia, a także fabrycznej konserwacji podwozia. Tapicerki drzwi i tylne boczki musza pozostać seryjne. Zezwala się na usunięcie elementów systemu ogrzewania począwszy od łącznika gumowego za obudową termostatu, aż do komory mieszania. Komora mieszania oraz nawiew na szybę musza pozostać oryginalne. Nawiew na szybę musi być sprawny. Nadwozie nie może być wzmocnione ani obspawane. Jakiekolwiek zmiany struktury nośnej nadwozia samonośnego są niedozwolone.

4.16 Przednie i tylne klapy musza pozostać seryjne, nie odchudzone i musi zostać zachowany oryginalny sposób zamykania ( zawiasy) Seryjne zamknięcia ( zamki) klap przednich i tylnych muszą być usunięte, i zastąpione przez 2 dodatkowe zewnętrzne zamknięcia bezpieczeństwa. Seryjne rączki do otwieranie klap z wewnątrz samochodu muszą być zdjęte.

4.17 Drzwi muszą pozostac seryjne, nie odchudzone. Oboje drzwi muszą być otwieralne. Należy rownież zachować oryginalny sposob zamykania (zawiasy). Tapicerki drzwi musza pozostac seryjne, zezwala się jednak na usuniecie oryginalnych kieszeni drzwi jeśli kolidują one z bocznym elementem klatki bezpieczeństwa. W takiej sytuacji można wykonać dodatkowy uchwyt służący do zamykania drzwi. Imię i nazwisko, grupa krwi, i narodowość musząbyć umieszczone na drzwiach po obu stronach, za pomocą naklejki w formacie 31 x 4

4.24 Dozwolone lub zabronione zmiany zawieszenia są opisane w punktach 6.5, 7.5
i 8.5 dla odpowiedniej dywizji. Nie dopuszcza się zastąpienie tulei metalowo-gumowych elemntami wykonanymi z tworzyw sztucznych o twardości takiej samej bądź większej
niż tuleje seryjne, lub elementami metalowymi, np. uniball. Nie dopuszcza się zastosowania stabilizatora osi przedniej i tylnej.

4.26 Obowiązuje układ wydechowy oparty na tłumiku turystyczno-sportowym……………. . Maksymalny poziom głośności nie może przekraczać 98 dB(A) + 2 dB(A) lub poziomu podanego w Regulaminie szczegółowym dla danych zawodow.

4.9 Szyba czołowa musi być dopuszczona do ruchu na drogach publicznych, o czym
świadczy oznakowanie. Szyba przednia musi być wykonana ze szkła warstwowego
„klejonego”.Dozwolony jest pas przeciwsłoneczny na szybie przedniej pod warunkiem, że
umożliwia on załodze widzenie sygnalizacji. Boczne szyby i szyba tylna musza pozostać seryjne. Dozwolone jest użycie szyb przyciemnianych i/lub folii przeciwodpryskowej dla szyb bocznych i tylnej. W takim przypadku, obowiązują przepisy ruchu drogowego. Rozmiar szyb nie może być zmieniony. Szyby w drzwiach nie muszą być otwieralne, zezwala się na usunięcie mechanizmów podnoszenia szyb.

4.11 Przednia szyba musi być wyposażona w oryginalny system wycieraczek. Musi zostać zachowane rozwiązanie seryjne silniczka i mechanizmu wycieraczek

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez Japoniec » 17 paź 2012, o 23:00

Bardzo fajny pomysł. Ta dywizja pozwoli ludziom o mniejszej sakiewce na starty.

Windows 7 Firefox
Japoniec Mężczyzna
nowy

Auto: Fiat 126P 1978 rok

Postprzez DeZ » 18 paź 2012, o 00:03

Rozumiem koncepcję tej klasy ale osobiście uważam, że zakaz "dospawania" nadwozia jest mocno na wyrost.
Co szkodzi tu i ówdzie zadziałać migomatem ? Skoro auto i tak ma być do sportu to chyba warto lekko poprawić fabrykę w tym względzie a nie po sezonie zastanawiać się co zrobić z rozjechaną "budą".
Taki zabieg nie zrobi nagle z auta rakiety. Poza tym można ustalić, że jest dla chętnych. Masz zamiar pospawać ? Spawaj. Nie masz zamiaru ? Nie spawaj.
Co do ograniczeń w mechanice to oczywiście jestem za. Ale zadam pytanie bo nie znam się na "malcach". Czy całkowicie fabryczne (rozumiem, że płyn hamulcowy również) hamulce są w stanie wytrzymać wyścig bez zagotowania się ? Tu już ewidentnie chodzi o bezpieczeństwo zawodnika. Rozumiem zachęcającą granicę kosztów ale nie wszędzie powinno się oszczędzać.

DeZ Mężczyzna
B-grupa

Postprzez Gie » 18 paź 2012, o 08:57

zgodze sie z DEZ'em...koncepcja fajna, tylko :

- ile chetnych by bylo na ta dywizje ( jak wogole powstanie)
- wiązka elektr. , moze byc puszczona tunelem srodkowym czy musi byc seryjnie
- plyn ham. seria? ( ponoc duzo sie nie hamuje na Poznaniu :P ) ale bezpieczenstwo przedewszystkim
- " 4.15 Nadwozie musi pozostać seryjne, nie może być odchudzone, jednakże zezwala się na usunięcie fotela pasażera, tylnej kanapy, wykładzin i wygłuszeń, oraz masy bitumicznej z wnętrza nadwozia, a także fabrycznej konserwacji podwozia. Tapicerki drzwi i tylne boczki musza pozostać seryjne. Zezwala się na usunięcie elementów systemu ogrzewania począwszy od łącznika gumowego za obudową termostatu, aż do komory mieszania. Komora mieszania oraz nawiew na szybę musza pozostać oryginalne. Nawiew na szybę musi być sprawny. Nadwozie nie może być wzmocnione ani obspawane. Jakiekolwiek zmiany struktury nośnej nadwozia samonośnego są niedozwolone. "

wiekszosc ludzi ma obspawane budy i to juz przekresla przejscie z 1 div do N-ki...

Ja z Fusem zastanawialismy sie nad N-ką ale punkt 4.15 przekreslił nasze plany...

Niemozna zrobic N-ki na zasadzie :
1.seria silnik i skrzynia
2. waga 570kg
3.zawieszenie poprawiona seria (patrz pkt. 6.5 )
4. kola 12" lub 13"
5. hamulce seria (dopuszony lepszy płyn)
Wiadomo ze reszta rzezczy jak szyba itp jak w div1...

Pozdro
NOE Race&Rally

Gie Mężczyzna
nowy

Auto: F126p

Postprzez Kudłaty » 18 paź 2012, o 20:48

Michał, przeciez to sa na razie wszystko wstepne propozycje, wiec na razie nic niczego nie musi przekreslac:) Jak dla mnie moze byc obspawane nadwozie - mówiac szczerze zastanawiałem sie nawet nad dopuszczeniem powiedzmy 90% zgodnosci nadwozia, albo okresleniu kilku elementów w których moga byc odstepstwa - np podgiete ranty, czy wycieta półka w komorze silnika - bo wiekszosc ludzi którzy juz maja jakas tam bude( np z kjsów ) bedzie miała takie rzeczy porobione i głupio im kazac dospawywac:) Takze temat do dogadania - ale ja jestem jak najbardziej za dopuszczeniem tych kilku zmian i obspawania, bo faktycznie na wynik nie maja zadnego wpływu. Ogólnie nadwozie powinno byc jednak bardziej restrykcyjne niz w div 1, zeby to faktycznie było z grubsza seryjne - bo jak zrobimy "reszte jak w div 1" jak piszesz to znowu wejda poliweglany, poszerzenia, poprawianie rozkładu masy i miniemy sie z ideą N-ki.

Wiązka - ja jestem zdania, ze powinna byc seryjna, ale to kolejna rzecz która nie ma wpływu na szybkosc.

Płyn hamulcowy - a gdzie Wyscie wyczytali ze musi zostac seryjny??:) przeciez tam jest mowa o układzie hamulcowym a nie o płynach eksploatacyjnych:) To tak jak by zachowanie oryginalnego układu paliwowego wymagało lania PB 94 ;P. Dez - heble i tak sa seryjne nawet w div 1 - ewentualnie z porzadnymi szczekami i aluminiowymi bebnami z tyłu, wiec na jedno wychodzi.

Zapisuje wasze propozycje - postaram sie za jakis czas wrzucic uzupelniona o nie propozycje regulaminu. Co do ilosci chetnych - nie mozna od tego zaczynac , bo jak maja sie ludzie okreslic, jak nikt nie wie jak ma to wygladac:) - potencjalni zainteresowani powinni ustalic jakies wstepne ramy regulaminowe i wowczas pytac czy sa inni chetni. stad moja wstepna propozycja...i fajnie byłoby powiedzmy do konca roku ustalic propopozycje regulaminu i wówczas zbierac deklaracje

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez Rysiek » 19 paź 2012, o 17:00

A nie lepiej zrobić to po prostu według przepisów homologacji grupy 1. A najlepiej po prostu zapytać np. p. Jacka Chojnackiego. On już będzie wiedział co można było, a czego nie można było w N-kowym maluchu. Poza tym jest też coś takiego jak załącznik J i tam są przepisy ogólne dla grupy N. Po co cudować i wymyślać, skoro już kiedyś ktoś powiedział jak to zrobić i było dobrze.

Windows 7 Chrome
Rysiek Mężczyzna
nowy

Auto: 126p

Postprzez Dinożarł » 19 paź 2012, o 21:51

Witajcie!
Moje nazwisko zostało wywołane przez Ryśka, zatem pozwolę sobie skreślić parę słów. Po pierwsze - bardzo gorąco dziękuję za wielką przyjemność uczestniczenia w serialu Maluch Trophy. Gratuluję zwycięzcom obu dywizji i wszystkim Wam, z którymi miałem okazję spotkać się na torze i poza nim. Dziękuję również za szanowanie mych starych kości podczas wyścigów, a właściwie blach mego Maluszka, ponieważ tylko przy takim założeniu zdecydowałem się na tę zabawę.
Kwestia Dywizji "N". Zasady znam a raczej pamiętam "na wyrywki". Z racji generowania najmniejszych kosztów pośród wszystkich Dywizji, jestem zwolennikiem "enki". Rozmowy podczas ostatnich dwóch Rund wykazały zainteresowanie ta klasą. Myślę, że jest szansa na zgromadzenie co najmniej 8 zawodników, bo o takiej ilości mówił Chris. Ze swej strony deklaruję wszelką pomoc w wyjaśnieniu zawiłości tej klasy wyścigowej. Proszę także pamiętać, że nasze wyścigi z serii Maluch Trophy to są NASZE wyścigi i w Dywizji "N" widzę miejsca na pewne odstępstwa w stosunku do przepisów Grupy N, nie dotyczące jednak silnika. Za kilka dni znajdę nieco czasu i postaram się rozszerzyć Waszą wiedzę w tym zakresie oraz oczekuję na pytania - łatwiej mi będzie odpowiedzieć na nie niż je uprzedzać.
Pozdrawiam
Jacek Chojnacki

Windows XP Firefox
Dinożarł Mężczyzna
nowy

Auto: Piździk

Postprzez Kudłaty » 19 paź 2012, o 22:47

Dzieki Jacek za właczenie sie w dyskusje :) Gdybys znalazł chwile, zeby przyjrzec sie propozycji regulaminu powyżej i dorzucic swoje trzy grosze :) , jak Ty to widzisz.

Porthos, gdzie jestes...? :) - zaczałes temat a teraz gdzieś zniknaleś:)

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez Dinożarł » 20 paź 2012, o 13:30

Spoko! Jutro odniosę się do propozycji regulaminowych, będzie wreszcie nieco wolnego czasu :-) Porthos milczy bo...myśli - zapewne coś wymyśli :D

Windows XP Firefox
Dinożarł Mężczyzna
nowy

Postprzez Dinożarł » 21 paź 2012, o 20:22

Pozwolę się odnieść do tych punktów, które w jakikolwiek sposób prowokują mnie do reakcji czy wyjaśnień. Ze wszystkimi pozostałymi zgadzam się i właściwie nie budzą, poza ewidentnymi drobiazgami, większych wątpliwości.

Dla wyjaśnienia wątpliwości z obrabianiem seryjnych elementów – dopuszcza się w Grupie N szlifowanie zaworów silnikowych. Dotyczy to jednak tylko kąta 45 stopni na grzybku zaworu. Wykluczone jest: polerowanie czy obrabianie pozostałej części grzybka zaworowego. Można jednak dokonać naprawczej obróbki gniazd zaworowych w głowicy poprzez ich obróbkę skrawaniem z zachowaniem maksymalnej fabrycznej średnicy wewnętrznej tych gniazd w postaci 29,0 mm dla gniazd ssących oraz 24,0 mm dla gniazd wydechowych. Można także ustalić dowolną szerokość przylgni zaworowej w gnieździe, choć zazwyczaj wszyscy robią ją jak najwęższą.
I to już koniec tego, co w jakikolwiek sposób mamy prawo obrobić, nie licząc głowicy z jej powierzchnią przylgniową oczywiście, jeśli zmieści się w minimalnej dozwolonej wysokości. Z praktyki jednak wiadomo, że seryjne głowice mają pewien zapas w wysokości umożliwiający jej „podratowanie” po sezonie bez przekroczenia jej minimalnej wysokości.
Dodam jeszcze, że w oblachowaniu silnika nie są dopuszczone żadne przeróbki, usuwanie tzw. kryzy w dolocie czy wiercenie otworów. Natomiast w dolocie powietrza do gaźnika stosować można albo rurki od silnika 600 ccm lub od silnika 650 ST albo tzw. tłumiki szmerów.

6.4 Średnica felg obowiązkowo musi wynosić 12” lub 13”. Szerokość felg musi być
maksymalnie 4”. Obowiązują oryginalne, seryjne felgi stalowe 12”pochodzące z Fiata 126p, lub 13” pochodzące z Fiata 126 Bis. Opony muszą być dopuszczone do użytkowania w ruchu drogowym. Obowiązuje rozmiar opon 135/80/12 w przypadku felg 12” i 135/70/13 w przypadku felg 13”.Gorna część koła kompletnego położona powyżej jego osi, musi być zakryta przez błotniki przy pomiarze pionowym. Błotniki nie mogą być poszerzone.

Kiedyś ścigaliśmy się tylko na D124 o wymiarze 135/80/12, bo tylko takie były dostępne i stosowane w maluszkach. Ten punkt jest do zastanowienia się. Nie jestem przeciwnikiem dowolności analogicznej jak w Dywizji 1, która, wydaje mi się, bardzo dobrze się sprawdziła, z tym, że znacznik TWI na oponie, świadczący o stopniu jej zużycia, musi pozostać nietknięty na mecie wyścigu.

6.5 Typ i konstrukcja zawieszenia musi zostać jak zamontowany fabrycznie. Obowiązkowo należy obniżyć zawieszenie. Obowiązują amortyzatory seryjne. Dopuszcza się utwardzenie seryjnych amortyzatorów, a także zastosowanie na przedniej osi amortyzatorów pochodzących z tylnej osi. Nie dopuszcza się wzmacniania elementów samego zawieszenia oraz podwozia w miejscu ich mocowania.

W Grupie N dopuszczone są dowolne amortyzatory z seryjnym sposobem mocowania bez możliwości ich zewnętrznej regulacji.

6.6 Nie dopuszcza się jakichkolwiek modyfikacji układu hamulcowego. Układ hamulcowy musi pozostać seryjny, dwuobwodowy uruchamiany tym samym pedałem.

Oczywiście płyn hamulcowy jest dowolny. Dodam, że wszystkie płyny eksploatacyjne w auta Grupy N są dowolne.

6.8 Samochody muszą mieć oryginalną, seryjną konstrukcję i osprzęt silnika w szczególności układ zasilania i układ zapłonowy. 2 cylindrowy silnik maluchowski, oryginalnie chłodzony powietrzem. Dopuszczone są wszystkie fabryczne warianty osprzętu z lat produkcji, jednakże w ramach danego modelu np. ST,FL,EL Silnik musi pozostać całkowicie seryjny i zamontowany w miejscu oryginalnym. Elementy i system mocowania silnika także musza pozostać seryjne. Pojemność maksymalna 662ccm (tzw. trzeci szlif). Jakiekolwiek modyfikacje i obróbka seryjnych elementów silnika są zabronione. Niedozwolone jest montowanie elektrycznej pompy paliwa. Koło zamachowe musi pozostać seryjne. Nie zezwala się na montowanie chłodnicy oleju.
Silnik Bis’a jest niedozwolony.

W tym punkcie będzie mały kocikowik ze względu na różne wersje silników. Dla przykładu: koło zamachowe w zależności od wersji silnika ma masę w przedziale od 6500 do prawie 7200 g. Może sensowne byłoby dopuszczenie dowolnej kombinacji stosowania elementów z różnych wersji silnikowych. Głowica silnika 650 ST ma komorę spalania klinową oraz wysokość minimalną 88,2 mm a tymczasem komora spalania głowicy 650 FL, EL jest wanienkowa a minimalna wysokość głowicy 88,0 mm. Oczywiście komora spalania w tej głowicy jest mniejsza. Tymczasem w silnikach ST tłok jest w GMP na „0” z cylindrami a w silnikach FL i EL powinien być schowany o 0,5 mm poniżej górnej płaszczyzny cylindra.
Zatem, przynajmniej teoretycznie, stopień sprężania pozostaje taki sam. W wyścigach w Polsce przyjęto zasadę, że tłok nie ma prawa wystawać ponad powierzchnię cylindra w GMP dopuszczając dowolne uszczelki pod cylindrami i problem istnieć.
Wałki rozrządu w zależności od wersji silnika różnią się zasadniczo. Należałoby się zastanowić czy pozostawić dowolność (wymienność) stosowania tych wałków z zastrzeżeniem, że muszą być seryjne czy oprzeć się na obecnie stosowanych zasadach
w Grupie N dotyczących wałków rozrządu. W Homologacji podawany jest wymiar A i B wałka rozrządu dotyczący wymiarów krzywki wałka.
Dla przykładu: w silniku 650 ST : A = 30,00, B = 36,20 mm a dla silnika 650 FL i EL : A = 29,00, B = 35,80 mm. Wszystkie inne parametry łącznie z kątem między krzywkami czyli czasem rozrządu pozostają dowolne. Dla zwolenników minimalizowania kosztów nie jest to jednak atrakcyjne rozwiązanie gdyż wykonanie wałka w wydaniu specjalnym, zgodnym z podanymi wymiarami nie jest tanią sprawą i zazwyczaj by „wstrzelić się” w oczekiwane parametry, należy wykonać kilka takich wałków z różnych wersjach.

Podobnie jest z gaźnikami, których maluszek dorobił się kilku wersji oraz z zapłonem, który na dobrą sprawę doczekał się 4 ewolucji.

4.17 Drzwi muszą pozostac seryjne, nie odchudzone. Oboje drzwi muszą być otwieralne. Należy rownież zachować oryginalny sposob zamykania (zawiasy). Tapicerki drzwi musza pozostac seryjne, zezwala się jednak na usuniecie oryginalnych kieszeni drzwi jeśli kolidują one z bocznym elementem klatki bezpieczeństwa. W takiej sytuacji można wykonać dodatkowy uchwyt służący do zamykania drzwi. Imię i nazwisko, grupa krwi, i narodowość musząbyć umieszczone na drzwiach po obu stronach, za pomocą naklejki w formacie 31 x 4

Jestem zdania, że należy dopuścić szyby z poliwęglanu, oczywiście poza przednią. Owe „oczywiście” jest z pewnym przekąsem, gdyż na świecie, i w bardzo poważnych dywizjach sportowych, stosowana jest przednia szyba z poliwęglanu i nikomu nie przeszkadza.
Uważam, że szyby z poliwęglanu a nie z plexi są bezpieczniejsze od tych fabrycznych.

4.26 Obowiązuje układ wydechowy oparty na tłumiku turystyczno-sportowym……………. . Maksymalny poziom głośności nie może przekraczać 98 dB(A) + 2 dB(A) lub poziomu podanego w Regulaminie szczegółowym dla danych zawodow.

Historycznie rzecz biorąc, zawsze w wyścigach dopuszczony był wydech typu Breda. Przepisy były dość jasne. Układ wydechowy dowolny pod warunkiem, że nie wystawał poza to za, co nie mógł wystawać. Nikt nie zwracał uwagi na kwestię głośności wydechu. Obecny limit głośności wymusza pewne zmiany, z którymi, jak zdołaliśmy już zauważyć, daliśmy sobie radę w dalszym ciągu stosując nieśmiertelną Bredę lub inne rozwiązania.

Pozdrawiam wszystkich z MT i tych, którzy mają inne zdanie zapraszam do dyskusji i sugestii.

Windows XP Firefox
Dinożarł Mężczyzna
nowy

Postprzez Kudłaty » 21 paź 2012, o 21:39

Kilka wyjasnien, z cyklu dlaczego napisałem tak a nie inaczej :) :

Opony - rozumowałem, ze dowolnosc taka jak w div 1 znów podniesie koszty i spowoduje, ( chocby psychologiczne) róznice miedzy autami, czego nie bedzie przy w miare ujednoliconych stalowkach. Dwa rozmiary felg i opon zaproponowałem dlatego, ze z tego co sie orientowałem opony 135/70/13 sa niekiedy tańsze niz 12ki a walory trakcyjne maja ciut lepsze:) Felgi dopusciłbym jeszcze z CC bo sa tanie i łatwo dostepne.

Amortyzatory : wiem, ze w Nce sa dowolne ,ale powodowała mna znów kwestia kosztów i róznic miedzy autami - ktoś kogo na starcie nie stac na komplet bilsteinów jest troche na straconej pozycji, a ktos kogo stac wyda na to pieniadze które mogłby przeznaczyc na 1-2 starty. Ale jezeli wszycy sie zgodza ze amortyzatory sa dowolne to ok.

Silnik : masz racje, ze mój zapis komplikuje sprawe - w tej sytuacji dopusciłbym dowolne mieszanie rozwiazań seryjnych co do głowicy ,wałka, zapłonu, gaznika itp - znowu majac na uwadze koszty.

Szyby: zgadza sie , poliweglan jest bezpieczniejszy, ale jest tez inne rozwiazanie - szyby oklejone folia - jest to troche tańsze i trwalsze rozwiazanie, bo poliweglan jak wiadomo szybko dosyc robi sie matowy podrapany itp... Natomiast zgoda, ze któres z tych bezpieczniejszych rozwiazań powinno byc. Na to samo zwrócił mi uwage Chris. Które - dla mnie bez róznicy.

Wydech: znów kwestia kosztów. zaproponowałem takie rozwiazanie bo wydech turystyczno sportowy najtańszy jaki znalazłem kosztował w granicach 120 zł, breda + wygłuszka to juz troche wiekszy koszt, taki akurat do wydania na opony:)

Generalnie starałem sie jak najbardziej obnizac koszty, wychodzac z załozenia ze ma to przede wszystkim byc dywizja dla poczatkujacych, zeby pierwszy krok zrobic mozliwie tanio, a jak pojawi sie jakas wolna gotówka i bedzie chec, to przeskoczyc do dyw 1. Stąd nie wszystkie rozwiazania moze sa optymalne technicznie, ale za to najtańsze.

Tak na marginesie, myslę ze dobrze byłoby okreslic jakis termin do którego zbierzemy wszystkie sugestie i okreslimy ostateczną propozycje regulaminu. Wówczas okaze sie ilu chetnych rzeczywiscie ta dywizja moze przyciagnac.

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Następna strona

Powrót do Maluch Trophy