Dywizja "N"

Powrót 126p na tory wyścigowe!

Re: Dywizja "N"

Postprzez Dinożarł » 21 paź 2012, o 22:49

Jeśli podstawowym celem jest maksymalne cięcie kosztów to oczywiście można przyjąć Twoje założenia i czekać na deklaracje ewentualnych chętnych. Dla mnie jest obojętne czy będę jeździć na felgach 12" czy 13" z seryjnymi oponami nawet jeśli są to 12" felgi o szerokości 4" jeśli i inni na takich pojadą.

Windows XP Firefox
Dinożarł Mężczyzna
nowy

Auto: Piździk

Postprzez Sidney » 21 paź 2012, o 23:24

W żaden sposób nie jestem zainteresowany startami w tej dywizji ale jeżeli mogę zabrać głos to zwróciłbym uwagę na zapis o dopuszczalnej pojemności silnika. W grupie N max. dopuszczalna średnica tłoka to nominał, wiec możnaby ten zapis zostawić, bo jeżeli chcecie obniżać koszty do minimum to bez sensu pozwalać na pakowanie tłoków na 3 szlif które ostatnimi czasy traktowane są jak relikwie i osiągają ceny z kosmosu.
Mistrz Polski GSMP 2010 w klasie HS/J 750
Mistrz Polski GSMP 2011 w klasie HS/J 750
II Vice Mistrz Polski GSMP 2011 w grupie HS/J
Mistrz Polski GSMP 2012 w klasie HS/J 750 :)

Sidney Mężczyzna
eNka

Auto: Polski Fiat 126p '77

Postprzez Kudłaty » 21 paź 2012, o 23:40

Racja...z drugiej strony dopuszczenie tylko nominałow ma te wade ze szlif odpada, a za zdrowe cylindry-nominały tez niektórzy krzycza nie wiadomo ile:) No i pytanie czy przy całkowicie seryjnym silniku te kilka cm3 pojemnosci daje az taki przyrost mocy, ze warto to ograniczac? :)

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Auto: 126 pe

Postprzez msport » 21 paź 2012, o 23:52

Ja chętnie pojadę w N -ce przy sensownej ilości uczestników na pewno będzie ciekawie.

Windows Vista Chrome
msport Mężczyzna
nowy

Auto: Fiat 126p

Postprzez Japoniec » 22 paź 2012, o 03:36

6.5 Typ i konstrukcja zawieszenia musi zostać jak zamontowany fabrycznie. Obowiązkowo należy obniżyć zawieszenie. Obowiązują amortyzatory seryjne. Dopuszcza się utwardzenie seryjnych amortyzatorów, a także zastosowanie na przedniej osi amortyzatorów pochodzących z tylnej osi. Nie dopuszcza się wzmacniania elementów samego zawieszenia oraz podwozia w miejscu ich mocowania.

W Grupie N dopuszczone są dowolne amortyzatory z seryjnym sposobem mocowania bez możliwości ich zewnętrznej regulacji.

Czyli np Koni Classic wchodzą w grę ? Lub KYB gazowy ?

6.6 Nie dopuszcza się jakichkolwiek modyfikacji układu hamulcowego. Układ hamulcowy musi pozostać seryjny, dwuobwodowy uruchamiany tym samym pedałem.

Oczywiście płyn hamulcowy jest dowolny. Dodam, że wszystkie płyny eksploatacyjne w auta Grupy N są dowolne.

To jest słuszna koncepcja.

Windows 7 Firefox
Japoniec Mężczyzna
nowy

Auto: Fiat 126P 1978 rok

Postprzez Dinożarł » 22 paź 2012, o 10:57

Czyli np Koni Classic wchodzą w grę ? Lub KYB gazowy ?

Zdecydowanie tak :-)

Windows XP Firefox
Dinożarł Mężczyzna
nowy

Postprzez 5turbo » 22 paź 2012, o 12:38

Tylko że bilstein to zamiennik seryjnego amortyzatora. Wiec dlaczego ma byc zabroniony?

5turbo Mężczyzna
eNka

Auto: 126p evo, Promot III, Estonia 21-10

Postprzez co-driver » 22 paź 2012, o 20:07

dla informacji i uściślenia Koni Classic posiada regulację odbicia poprzez pokręcenie tłoczyskiem w stanie "ściśniętym"
i tu pytanie czy to się kwalifikuje jako regulacja zewnętrzna - wg. mnie kwalifikuje się ...

P.S. również NIE jestem zainteresowany startami w dywizji N, ale chętnie pomogę na ile potrafię, w powstawaniu tej dywizji ;)

pozdrawiam Przemo

Windows XP Firefox
co-driver Mężczyzna
nowy

Postprzez Kudłaty » 22 paź 2012, o 21:08

5turbo napisał(a):Tylko że bilstein to zamiennik seryjnego amortyzatora. Wiec dlaczego ma byc zabroniony?

Nikt nie mówi, ze ma byc zabroniony , - ale była mowa o ograniczaniu kosztów. Napisałem natomiast kilka postów wyżej, ze jezeli wszyscy/ wiekszoasc zaintersowanych bedzie chcieć, zeby były amortyzatory dowolne, (ale zgodne z przepisami grupy N) to w czym problem? - tak jak napisał Jacek, to nasze wyscigi:) Na pewno bedzie sie lepiej jezdziło. Tylko niech to bedzie ogólna wola a nie, ze potem jeden bedzie miał bila, a reszta bedzie patrzyc wilkiem ;)

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez DeZ » 22 paź 2012, o 21:38

Dbając o koszty nie prościej pozwolić na użycie konkretnych amortyzatorów ?
Wybrać metodą głosowania i wszyscy będą mieć takie same. I nie mówię tu o B6 tylko o czymś bardziej przyziemnym.
Znacie się na tym więc zapewne do jakiegoś porozumienia pójdzie dojść.
"na słońcu jest rzeczywiście znacznie mniej cienia" - Król Julian

DeZ Mężczyzna
B-grupa

Auto: Fiat SC 1.2

Postprzez Kudłaty » 22 paź 2012, o 21:59

z grubsza to miałem na mysli:) Tyle, ze wyboru wielkiego nie ma do kaszla :D

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez krakus » 23 paź 2012, o 12:39

Ja również nie jestem zainteresowany startami w N , ale życze powodzenia w przygotowaniach :)
"Nie sztuką jest zwrócić na siebie uwagę tonami spojlerów i neonów... sztuką jest zrobić to bez nich."

krakus Mężczyzna
WRC

Auto: 126p racing :)

Postprzez Dinożarł » 23 paź 2012, o 20:34

Tłoki 77,6. Tak to jakoś się narobiło, że nigdy nie było homologacji Grupy N do maluszka. Wszystkie przepisy dotyczące maluszka w "ence" oparto o jedyną Homologację A-5188 czyli o Grupę A. Był plan stworzenia homologacji Grupy N ale przepadł na etapie projektu. Dlatego pozwolono na stosowanie tłoków + 0,6. Myślę jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie by ustalić stosowanie tłoków nominalnych. To tylko kwestia umowy i chciałbym raz jeszcze zwrócić uwagę, że to są "nasze wyścigi". Nadwymiarowe tłoki nie są bez znaczenia dla osiągów maluszka, powiedziałbym, że mają większe znaczenie niż się to pozornie wydaje, co nie znaczy, że należy upierać się przy ich stosowaniu.

dla informacji i uściślenia Koni Classic posiada regulację odbicia poprzez pokręcenie tłoczyskiem w stanie "ściśniętym"
i tu pytanie czy to się kwalifikuje jako regulacja zewnętrzna - wg. mnie kwalifikuje się ...

Przemku - ponieważ te amortyzatory, by zmienić ich charakterystykę, należy przynajmniej częściowo wymontować, co akurat jest bardzo niewygodne, nie "podchodzą" pod przepis o zewnętrznej regulacji charakterystyki. W zamontowanym bowiem amortyzatorze tego typu nie masz możliwości zmiany jego charakterystyki.

Nie czepiałbym się także maluszków ze wzmocnioną "budą" w Dywizji "N". A co szkodzi muchowi pies? :roll:

Windows XP Firefox
Dinożarł Mężczyzna
nowy

Postprzez Kudłaty » 23 paź 2012, o 22:52

No...jak sie zsumuje to co napisali Jacek i Konrad to wychodzi na to, że faktycznie lepiej ustalic że mają byc nominały.

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez Kudłaty » 28 paź 2012, o 18:24

Ok. zeby wszystko szło w jakims sprawnym tempie, by ewentualni chetni mieli czas na przemyslenie/ przygotowanie samochodu, proponuje, zeby tutaj na forum jeszcze przez tydzień zgłaszac uwagi. Zwłaszcza zalezy mi na opinii w kwestii dopuszczalnych amortyzatorów .Po następnym weekendzie wrzucę zmodyfikowana wersję regulaminu i bedzie kolejny tydzień na ewentualne do niej uwagi.

Pozniej, zgodnie z tym co ustaliłem z Chrisem , wysyłam mu regulamin i zacznie on funkcjonowac jako regulamin tej nowej dywizji na sezon 2013, ( chyba ze PZM cos pozmienia ;) )

Co do nazewnictwa ,doszlismy z Chrisem do wniosku, ze mimo, ze wprowadzi to troche zamieszania, to zeby było logicznie dywizje będą "numerowane" od najsłabszej do najmocniejszej, czyli nowa bedzie dywizją 1, obecna 1 wsza, dywizją 2, a obecna 2 ga, dywizją 3.

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez gregorgg » 30 paź 2012, o 21:52

Witam
Jestem "nowy" ale powoli orientuje się w temacie i coraz bardziej jestem zainteresowany startami w N-ce. Czekam na konkretny regulamin żeby podjąć decyzje o ewentualnym starcie w przyszłym roku. Do kiedy musi zostać zatwierdzony przez władze - długo to trwa? Będzie czas na budowę Fury?

Jak dla mnie N-ka powinna być jak najbardziej standardowa, tania, prosta i mało zaawansowana wtedy przyciągnie innych chętnych. Techniczne niuanse zostawiam kolegom z większym doświadczeniem. :D

Windows 7 Opera
gregorgg Mężczyzna
nowy

Postprzez Kudłaty » 7 lis 2012, o 23:05

Zgodnie z obietnicą uzupełniony projekt regulaminu: ( zmiany w stosunku do poprzedniej wersji sa pogrubione)

5.1 Dywizja 1Dopuszcza się wszystkie wersje chłodzonych powietrzem włoskich i polskich Fiatów 126,
oprócz Fiat 126 Kabrio. Brak ograniczenia roku produkcji.
Samochody muszą mieć oryginalną konstrukcję silnika i oryginalny system chłodzenia: 2-
cylindrowy silnik maluchowski, oryginalnie chłodzony powietrzem. Silnik musi pozostać całkowicie seryjny i zamontowany w miejscu oryginalnym. Pojemność maksymalna 662ccm (tzw. trzeci szlif). Jakiekolwiek modyfikacje i obróbka seryjnych elementów silnika SA zabronione. Niedozwolone jest montowanie elektrycznej pompy paliwa.
Skrzynia biegów i długość przełożeń musi pozostać seryjna ( skrzynia 4-biegowa + wsteczny bieg)

6. Szczegółowy regulamin dot. samochodów dywizji 1
6.1 Deska rozdzielcza musi posiadać oryginalny fabryczny kształt. Rozmieszczenie zegarów i przełączników na desce musi pozostać oryginalne, ale można umieszczać dodatkowo inne zegary.
6.2 Zbiornik paliwa musi być metalowym seryjnym zbiornikiem, zamontowanym w oryginalnym miejscu, z seryjnym układem napełnienia i szczelnym korkiem.
6.3 Minimalna masa samochodu wynosi 570 kg.
6.4 Średnica felg obowiązkowo musi wynosić 12” lub 13”. Szerokość felg musi być
maksymalnie 4”. Obowiązują oryginalne, seryjne felgi stalowe 12”pochodzące z Fiata 126p, lub 13” pochodzące z Fiata 126 Bis lub z fiata Cinqecento Opony muszą być dopuszczone do użytkowania w ruchu drogowym. Obowiązuje rozmiar opon 135/80/12 w przypadku felg 12” i 135/70/13 w przypadku felg 13”.Gorna część koła kompletnego położona powyżej jego osi, musi być zakryta przez błotniki przy pomiarze pionowym. Błotniki nie mogą być poszerzone. Dopuszcza się jednak podgięcie do wewnątrz rantu nadkola.
6.5 Typ i konstrukcja zawieszenia musi zostać jak zamontowany fabrycznie. Obowiązkowo należy obniżyć zawieszenie. Obowiązują amortyzatory seryjne. Dopuszcza się utwardzenie seryjnych amortyzatorów, a także zastosowanie na przedniej osi amortyzatorów pochodzących z tylnej osi. Nie dopuszcza się wzmacniania elementów samego zawieszenia oraz podwozia w miejscu ich mocowania.
6.6 Nie dopuszcza się jakichkolwiek modyfikacji układu hamulcowego. Układ hamulcowy musi pozostać seryjny, dwuobwodowy uruchamiany tym samym pedałem.
6.7 Wszystkie elementy układu przeniesienia napędu musza pozostać seryjne, ze skrzynią 4-biegową (+ 1 wsteczny bieg), z zachowaniem seryjnych przełożeń poszczególnych biegów i przełożenia głównego.
6.8 Samochody muszą mieć oryginalną, seryjną i nie modyfikowaną konstrukcję i osprzęt silnika w szczególności układ zasilania i układ zapłonowy. 2 cylindrowy silnik maluchowski, oryginalnie chłodzony powietrzem. Dopuszczone są wszystkie fabryczne warianty silnika, jego części i osprzętu z lat produkcji, które mogą być stosowane zamiennie, w dowolnych konfiguracjach. Silnik musi pozostać całkowicie seryjny i zamontowany w miejscu oryginalnym. Elementy i system mocowania silnika także musza pozostać seryjne. Pojemność maksymalna 652ccm (średnica tłoka - nominalna, 77,0mm). Jakiekolwiek modyfikacje i obróbka seryjnych elementów silnika są zabronione. Niedozwolone jest montowanie elektrycznej pompy paliwa. Koło zamachowe musi pozostać seryjne. Nie zezwala się na montowanie chłodnicy i zewnętrznego filtra oleju.
Silnik Bis’a jest niedozwolony.

4.15 Nadwozie musi pozostać seryjne, nie może być odchudzone. Dopuszcza się jedynie usunięcie tylnego kanału nawiewu powietrza do silnika, oraz dolnych osłon komory silnika. Zezwala się na usunięcie fotela pasażera, tylnej kanapy, wykładzin i wygłuszeń, oraz masy bitumicznej z wnętrza nadwozia, a także fabrycznej konserwacji podwozia. Tapicerki drzwi i tylne boczki musza pozostać seryjne. Zezwala się na usunięcie elementów systemu ogrzewania począwszy od łącznika gumowego za obudową termostatu, aż do komory mieszania. Komora mieszania oraz nawiew na szybę musza pozostać oryginalne. Nawiew na szybę musi być sprawny. Nadwozie nie może być wzmocnione przez dodanie materiału, może jednak być obspawane. Jakiekolwiek zmiany struktury nośnej nadwozia samonośnego są niedozwolone.

4.16 Przednie i tylne klapy musza pozostać seryjne, nie odchudzone i musi zostać zachowany oryginalny sposób zamykania (zawiasy) Seryjne zamknięcia (zamki) klap przednich i tylnych muszą być usunięte, i zastąpione przez 2 dodatkowe zewnętrzne zamknięcia bezpieczeństwa. Seryjne rączki do otwieranie klap z wewnątrz samochodu muszą być zdjęte.

4.17 Drzwi lewe i prawe muszą pozostać seryjne, nie odchudzone. Oboje drzwi muszą być otwieralne. Należy również zachować oryginalny sposób zamykania (zawiasy). Tapicerki drzwi musza pozostać seryjne, zezwala się jednak na usuniecie oryginalnych kieszeni drzwi jeśli kolidują one z bocznym elementem klatki bezpieczeństwa. W takiej sytuacji można wykonać dodatkowy uchwyt służący do zamykania drzwi. Imię i nazwisko, grupa krwi, i narodowość musząbyć umieszczone na drzwiach po obu stronach, za pomocą naklejki w formacie 31 x 4

4.22 Kierownica jest dowolna. Urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą muszą być usunięte. Sposob mocowania kolumny kierownicy do nadwozia i kierownicy, lub naby do kolumny musi pozostać oryginalny. Dopuszcza się układ kierowniczy z przekładnią zębatkową z Fiata 126 Bis (lub z wersji eksportowej ) Rownież dopuszcza się zmianę układu kierowniczego na tak zwany „szybki skręt”.

4.24 Dozwolone lub zabronione zmiany zawieszenia są opisane w punktach 6.5, 7.5 i 8.5 dla odpowiedniej dywizji. Nie dopuszcza się zastąpienie tulei metalowo-gumowych elementami wykonanymi z tworzyw sztucznych o twardości takiej samej bądź większej niż tuleje seryjne, lub elementami metalowymi, np. uniball. Nie dopuszcza się zastosowania stabilizatora osi przedniej i tylnej.

4.26 Obowiązuje układ wydechowy oparty na tłumiku turystyczno-sportowym Michael ZW 12 512 TS, lub seryjny. Maksymalny poziom głośności nie może przekraczać 98 dB(A) + 2 dB(A) lub poziomu podanego w Regulaminie szczegółowym dla danych zawodów.

4.9 Szyba czołowa musi być dopuszczona do ruchu na drogach publicznych, o czym świadczy oznakowanie. Szyba przednia musi być wykonana ze szkła warstwowego „klejonego”. Dozwolony jest pas przeciwsłoneczny na szybie przedniej pod warunkiem, że umożliwia on zawodnikowi widzenie sygnalizacji. Boczne szyby i szyba tylna: Obowiązkowe jest zastosowanie folii przeciwodpryskowej dla seryjnych szyb bocznych i tylnej lub zastosowanie „szyb” z poliwęglanu o grubości min. 3mm. Dozwolone jest użycie szyb przyciemnianych. W takim przypadku, obowiązują przepisy ruchu drogowego. Rozmiar szyb nie może być zmieniony. Szyby w drzwiach nie muszą być otwieralne, zezwala się na usunięcie mechanizmów podnoszenia szyb.

4.11 Przednia szyba musi być wyposażona w dwie wycieraczki. Musi zostać zachowane rozwiązanie seryjne silniczka i mechanizmu wycieraczek

Jezeli nie bedzie uwag, regulamin chciałbym do 15 listopada wysłac Chrisowi...i zobaczymy co z tego wyniknie :)

Generalnie po rozmowach z kilkoma osobami wyłonił sie obraz tej dywizji taki, ze samochody powinny byc przede wszystkim tanie i dajace jak najmniejsze pole do przekretów ( czyli w skrócie jak najbardziej seryjne:). Moze nie kazdemu spodoba sie jazda na seryjnych amorach, waskich felgach itp. ale cos trzeba wybrac - a idea tej klasy opiera sie na dostepnosci dla nowych zawodników, przede wszystkim debiutantów, a dopiero potem na atrakcyjnosci dla spadochroniarzy z wyższych dywizji:)

Odstępstwa od serii sa wiec tylko tam gdzie nie pociaga to wiekszych kosztów, a jest standardem w wiekszosci " robionych" nadwozi np z kjs ( np.ranty, czy blachy w komorze silnika), albo tam gdzie chodzi o bezpieczeństwo ( np. poliweglany lub folia na szybach).

Tyle ode mnie:)

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez DeZ » 8 lis 2012, o 00:50

4.26 - na torze Poznań obowiązuje max 96dB. A tu wychodzi nawet 100 a to sporo więcej.
"lub poziomu podanego w Regulaminie szczegółowym dla danych zawodów" - już widzę to upychanie opiłkowego zmywaka w tłumik :)

DeZ Mężczyzna
B-grupa

Postprzez Japoniec » 9 lis 2012, o 00:30

Mam takie pytanie dziś sprawdzałem swoje opony i są to opony Fulda 145/70/12 rozumiem że muszę sobie szukać już nowych opon bo te nie spełniają wymogów regulaminu.Z racji małego wyboru 12 stek czy absolutnie upieramy się przy rozmiarze 135/80/12 ?

Windows 7 Firefox
Japoniec Mężczyzna
nowy

Auto: Fiat 126P 1978 rok

Postprzez Kudłaty » 9 lis 2012, o 01:47

Filip, cos musimy wybrac - te rozmiary które są w regulaminie są najbardziej typowymi i ponadto fabrycznie stosowanymi w 126p, stad taki wybór. Także obawiam sie ze tak. Ale masz do wyboru jeszcze 13 ki :wink:

Natomiast przyznam, ze Jacek przekonał mnie dzisiaj "telekonferencją" :D do tego , ze amortyzatory powinny byc jednak dowolne,a nie seryjne - oczywiscie zgodnie z zasadami N-ki czyli bez zewnetrznej regulacji itp ...

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez Dinożarł » 9 lis 2012, o 21:55

Z opon 135/80/12 są: Navigator, Passio i D124. Są jeszcze chyba Sava, które mają dobra opinię. Wybór opon 145/70/13 też wcale nie jest taki duży. Kiedyś obie klasy w MP czyli 1 (N-ka) i 2 klasa ścigały się tylko na D124. W tym roku na każdym torze podczas treningu jeździłem na kilkunastoletnich D124 i naprawdę całkiem dobrze się spisywały i nie gorzej od japońskiej opony firmy Falken 145/70/12. Jeśli opona D124 jest już ostro zużyta, tak, że do TWI ledwo co brakuje, wtedy najlepiej trzyma. Oczywiście temat pozostawiamy otwarty czekając na opinie innych.

Windows XP Firefox
Dinożarł Mężczyzna
nowy

Postprzez Kudłaty » 18 lis 2012, o 20:05

Ostateczna wersja regulaminu z mojej strony - ponieważ nie było uwag, jedyna - dosc istotna- zmiana dotyczy amortyzatorów, które ostatecznie proponuje dowolne, zamienne z seryjnymi. Zmiana tradycyjnie jest pogrubiona w tekscie.

Ta wersje regulaminu wysyłam Chrisowi.

5.1 Dywizja 1
Dopuszcza się wszystkie wersje chłodzonych powietrzem włoskich i polskich Fiatów 126,
Samochody muszą mieć oryginalną konstrukcję silnika i oryginalny system chłodzenia: 2-
cylindrowy silnik maluchowski, oryginalnie chłodzony powietrzem. Silnik musi pozostać całkowicie seryjny i zamontowany w miejscu oryginalnym. Pojemność maksymalna 662ccm (tzw. trzeci szlif). Jakiekolwiek modyfikacje i obróbka seryjnych elementów silnika SA zabronione. Niedozwolone jest montowanie elektrycznej pompy paliwa.
Skrzynia biegów i długość przełożeń musi pozostać seryjna ( skrzynia 4-biegowa + wsteczny bieg)

6. Szczegółowy regulamin dot. samochodów dywizji 1
6.1 Deska rozdzielcza musi posiadać oryginalny fabryczny kształt. Rozmieszczenie zegarów i przełączników na desce musi pozostać oryginalne, ale można umieszczać dodatkowo inne zegary.
6.2 Zbiornik paliwa musi być metalowym seryjnym zbiornikiem, zamontowanym w oryginalnym miejscu, z seryjnym układem napełnienia i szczelnym korkiem.
6.3 Minimalna masa samochodu wynosi 570 kg.
6.4 Średnica felg obowiązkowo musi wynosić 12” lub 13”. Szerokość felg musi być
maksymalnie 4”. Obowiązują oryginalne, seryjne felgi stalowe 12”pochodzące z Fiata 126p, lub 13” pochodzące z Fiata 126 Bis lub z Fiata Cinqecento. Opony muszą być dopuszczone do użytkowania w ruchu drogowym. Obowiązuje rozmiar opon 135/80/12 w przypadku felg 12” i 135/70/13 w przypadku felg 13”.Gorna część koła kompletnego położona powyżej jego osi, musi być zakryta przez błotniki przy pomiarze pionowym. Błotniki nie mogą być poszerzone. Dopuszcza się jednak podgięcie do wewnątrz rantu nadkola.
6.5 Typ i konstrukcja zawieszenia musi zostać jak zamontowany fabrycznie. Obowiązkowo należy obniżyć zawieszenie. Amortyzatory są dowolne, pod warunkiem, że zachowany zostanie oryginalny typ, zasada działania i sposób mocowania. Nie dopuszcza się wzmacniania elementów samego zawieszenia oraz podwozia w miejscu ich mocowania.
6.7 Wszystkie elementy układu przeniesienia napędu musza pozostać seryjne, ze skrzynią 4-biegową (+ 1 wsteczny bieg), z zachowaniem seryjnych przełożeń poszczególnych biegów i przełożenia głównego.
6.8 Samochody muszą mieć oryginalną, seryjną i niemodyfikowaną konstrukcję i osprzęt silnika w szczególności układ zasilania i układ zapłonowy. 2-cylindrowy silnik maluchowski, oryginalnie chłodzony powietrzem. Dopuszczone są wszystkie fabryczne warianty silnika, jego części i osprzętu z lat produkcji, które mogą być stosowane zamiennie, w dowolnych konfiguracjach. Silnik musi pozostać całkowicie seryjny i zamontowany w miejscu oryginalnym. Elementy i system mocowania silnika także musza pozostać seryjne. Pojemność maksymalna 652ccm (średnica tłoka – nominalna - 77,0mm). Jakiekolwiek modyfikacje i obróbka seryjnych elementów silnika są zabronione. Niedozwolone jest montowanie elektrycznej pompy paliwa. Koło zamachowe musi pozostać seryjne. Nie zezwala się na montowanie chłodnicy i zewnętrznego filtra oleju.
Silnik Bis’a jest niedozwolony.

4.15 Nadwozie musi pozostać seryjne, nie może być odchudzone. Dopuszcza się jedynie usunięcie tylnego kanału nawiewu powietrza do silnika, oraz dolnych osłon komory silnika. Zezwala się na usunięcie fotela pasażera, tylnej kanapy, wykładzin i wygłuszeń, oraz masy bitumicznej z wnętrza nadwozia, a także fabrycznej konserwacji podwozia. Tapicerki drzwi i tylne boczki musza pozostać seryjne. Zezwala się na usunięcie elementów systemu ogrzewania począwszy od łącznika gumowego za obudową termostatu, aż do komory mieszania. Komora mieszania oraz nawiew na szybę musza pozostać oryginalne. Nawiew na szybę musi być sprawny. Nadwozie nie może być wzmocnione przez dodanie materiału, może jednak być obspawane. Jakiekolwiek zmiany struktury nośnej nadwozia samonośnego są niedozwolone.

4.16 Przednie i tylne klapy musza pozostać seryjne, nieodchudzone i musi zostać zachowany oryginalny sposób zamykania (zawiasy) Seryjne zamknięcia (zamki) klap przednich i tylnych muszą być usunięte, i zastąpione przez 2 dodatkowe zewnętrzne zamknięcia bezpieczeństwa. Seryjne rączki do otwieranie klap z wewnątrz samochodu muszą być zdjęte.

4.17 Drzwi lewe i prawe muszą pozostać seryjne, nieodchudzone. Oboje drzwi muszą być otwieralne. Należy również zachować oryginalny sposób zamykania (zawiasy). Tapicerki drzwi musza pozostać seryjne, zezwala się jednak na usuniecie oryginalnych kieszeni drzwi, jeśli kolidują one z bocznym elementem klatki bezpieczeństwa. W takiej sytuacji można wykonać dodatkowy uchwyt służący do zamykania drzwi. Imię i nazwisko, grupa krwi, i narodowość muszą być umieszczone na drzwiach po obu stronach, za pomocą naklejki w formacie 31 x 4

4.22 Kierownica jest dowolna. Urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą muszą być usunięte. Sposob mocowania kolumny kierownicy do nadwozia i kierownicy, lub naby do kolumny musi pozostać oryginalny. Dopuszcza się układ kierowniczy z przekładnią zębatkową z Fiata 126 Bis (lub z wersji eksportowej) Również dopuszcza się zmianę układu kierowniczego na tak zwany „szybki skręt”.

4.24 Dozwolone lub zabronione zmiany zawieszenia są opisane w punktach 6.5, 7.5 i 8.5 dla odpowiedniej dywizji. Nie dopuszcza się zastąpienie tulei metalowo-gumowych elementami wykonanymi z tworzyw sztucznych o twardości takiej samej bądź większej niż tuleje seryjne, lub elementami metalowymi, np. uniball. Nie dopuszcza się zastosowania stabilizatora osi przedniej i tylnej.

4.26 Obowiązuje układ wydechowy oparty na tłumiku turystyczno-sportowym Michael ZW 12 512 TS, lub seryjny. Maksymalny poziom głośności nie może przekraczać 98 dB(A) + 2 dB(A) lub poziomu podanego w Regulaminie szczegółowym dla danych zawodów.

4.9 Szyba czołowa musi być dopuszczona do ruchu na drogach publicznych, o czym świadczy oznakowanie. Szyba przednia musi być wykonana ze szkła warstwowego „klejonego”. Dozwolony jest pas przeciwsłoneczny na szybie przedniej pod warunkiem, że umożliwia on zawodnikowi widzenie sygnalizacji. Boczne szyby i szyba tylna: Obowiązkowe jest zastosowanie folii przeciwodpryskowej dla seryjnych szyb bocznych i tylnej lub zastosowanie „szyb” z poliwęglanu o grubości min. 3mm. Dozwolone jest użycie szyb przyciemnianych. W takim przypadku, obowiązują przepisy ruchu drogowego. Rozmiar szyb nie może być zmieniony. Szyby w drzwiach nie muszą być otwieralne, zezwala się na usunięcie mechanizmów podnoszenia szyb.

4.11 Przednia szyba musi być wyposażona w dwie wycieraczki. Musi zostać zachowane rozwiązanie seryjne silniczka i mechanizmu wycieraczek

Dzieki za dyskusję,sugestie, szczególne dzieki dla Jacka Chojnackiego za konsultacje:) Mam nadzieje , ze chetni beda, dywizja wypali i regulamin sie przyda:)

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez Dinożarł » 20 lis 2012, o 22:58

Marku - ponieważ, jak rozumiem, została przeforsowana opcja z tłokami o seryjnej średnicy, dlatego warto chyba zmienić zapis w 5.1 Dywizja 1

5.1 Dywizja 1
Dopuszcza się wszystkie wersje chłodzonych powietrzem włoskich i polskich Fiatów 126,

Windows XP Firefox
Dinożarł Mężczyzna
nowy

Postprzez Kudłaty » 21 lis 2012, o 00:48

Oczywiscie masz racje, zmieniłem pkt 6.8 a o tym zapomniałem:)

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez takitambrum » 7 sty 2013, o 22:01

Witam.
Bardzo interesuje mnie jak postępują prace nad "n"-ką
Czy coś może wiadomo?

Windows Vista Firefox
takitambrum Mężczyzna
nowy

Auto: ford,daichatsu,126p

Postprzez Kudłaty » 8 sty 2013, o 21:43

Można powiedzieć, że są ukończone - Dywizja będzie, regulamin ( w zasadzie identyczny jak w moim poście powyżej) jest gotowy, czeka na zatwierdzenie przez GKSS, . Słowem można się przygotowywać do budowy samochodów:)

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez takitambrum » 10 sty 2013, o 22:58

Bardzo chętnie dołączę.
Dużo jest zdeklarowanych chętnych?
Jest może ktoś z okolicy?

Windows Vista Firefox
takitambrum Mężczyzna
nowy

Auto: ford,daichatsu,126p

Postprzez Kudłaty » 12 sty 2013, o 18:46

Nie wiem gdzie jest ta "okolica" :D

Z tego co wiem, przynajmniej kilka samochodów w nowej dywizji powinno się pojawić.

Kudłaty Mężczyzna
eNka

Postprzez DeZ » 23 mar 2013, o 21:48

UWAGA !

Jeśli do końca obecnego weekendu (23-24.03) nie zgłoszą się przynajmniej jeszcze 3 załogi do "N" to ta dywizja nie zostanie utworzona.
Na dzień dzisiejszy zadeklarowało się 2 zawodników.
Póki co wychodzi niestety że było dużo hałasu o nic.

DeZ Mężczyzna
B-grupa

Poprzednia strona

Powrót do Maluch Trophy